A színek hatása: a sárga
Önismeret, egyéniségfejlesztés, a mindennapok konfliktuskezelése: előadások az alapszínekről (vörös, sárga, kék). Alább a Színes Szalon keretében Lázár Márta, klasszikus feng shui tanácsadó által megtartott, a sárga színre épülő előadás anyagából olvashatunk.
A sárga szín hatásai
A három alapszín három alaphangot szólaltat meg bennünk: a vörös az ösztönvilágot, a sárga az akaratot, a kék a gondolkodást.
A sárga, testi szinten A test állapota visszahat a lélekre és mentális szintre is. A sárga a hastájék, hasi erőközpont/csakra színe, a gyomortájék, máj, emésztés kapcsolódik hozzá. A vörös „alapozás”, vagyis gyökereink rendbe tétele után ez a terület a legfontosabb. Tai qi oktatók tanítják, hogy ha sikeres akarsz lenni, erősítsd meg a lábad és a hastájékot.
A férfiak erősek akarnak lenni, és a felsőtestükre gyúrnak. Pedig az erő és összhang alapja a láb megerősítése. Az önbizalomé és a pontos kivitelezésé pedig a testközép, vagyis a hastájék, hasizom. Ha a lábak rogyadozni kezdenek, ez a test gyengülését jelzi, ha a hastájék gyenge, az akarat és kitartás is gyengülnek. Belső szinten a következőkért felelős: önbizalom, akaraterő, kitartás, ego- és Én-fejlődés.
Kínai vonatkozások A régi Kínában a sárga a mindenkori uralkodói szín, sárga selyemre írták a császári rendeleteket is. A császár öltözékének alapszíne, a „császári sárgát” senki más nem hordhatta.
Öt elem A Föld energiajelleg színe, melyhez a beteljesedés, magabiztosság, önállóság, felnőtt és érett létezés társul. Íze az édes, mely számtalan finom, édes gyümölcs és zöldség sajátja, akárcsak a tündöklő mézé. A kínai gyógyászat inkább ezek fogyasztását ajánlja a szintetikus cukor helyett. Ha az ipari cukrok, édességek a mindennapjaink tartozékai, érdemes elgondolkodnunk, hogy miféle "keserűséget" akarunk ezzel ellensúlyozni.
A klasszikus feng shuiban csakúgy, mint a lakberendezésben, a kommunikációs terekben (előtér, nappali, konyha, étkező, közlekedő) érdemes használni, ahol összefogó, barátságos, derűs hatása érvényesül. Mivel optikailag melegíti a teret, a túlságosan napsütötte helyiségekben óvatosan használjuk, mert hőérzetünket megnöveli. Ha a fürdőszobánk nagyon sötét (yin) jellegű, akkor a sárga egy kis fehérrel keverve egyensúlyba tudja hozni (yangossá teszi).
A félhomályos előszobákban az egészen világos, krémsárga árnyalat növeli a teret és kellemes, hívogató hatású. Konyhában, étkezőben óvatosan alkalmazzuk, inkább csak finomabb, kísérő színként, mivel - a vöröshöz hasonlóan - étvágynövelő hatású. A sok és nagy felületen használt sárga hosszú távon idegessé, ingerültté tehet, ám rögtön megszelídül némi fehér és vajszín, vagy szürke (a Föld elemet levezető Fém elem) társaságában.
Ha tetszett a poszt, oszd tovább :) Blog fb oldala itt likeold a jó tartalmakért. Köszönöm, szép napot :)
Fotók: Ideal Home, Homes and Gardens