Az év vezető színét évről-évre a Pantone határozza meg. A sorban egymást követik a színek, így van már poszt a rózsaszín tatárlonc, a tengerzöld, illetve a smaragd témában. A színválasztást hosszas társadalmi és szociális kutatások, felmérések előzik meg, a kutatók figyelik, mi a társadalom legfontosabb témája a világ különböző részein, mire van igényünk, stb. A Pantone nem titkolt célja, hogy a szín által megfogalmazza és pozitív irányba terelje a közhangulatot, felrázza, vagy megnyugtassa a kedélyeket.
A most sorra kerülő szín fantázianeve Tangerine tango. Magyarra átültetve: mandarin tangó. A tangerin a mandarinnak jóval intenzívebb fajtája mind színben, mind illatban. Vagyis ez inkább narancsvörös, vagy paprika. Első látásra meghökkentő, figyelem felkeltő, szókimondást, élni akarást közvetít. A tangerine tango azonnal eszünkbe juttatja az argentin tangót, ha láttunk már ilyet, elementáris élmény.
A szín
Narancspiros, vagy paprika piros. A színspektrum meleg részéből származik, modern hatású, erőteljes, felrázó. Dinamizmust és energiát hordoz, szabadságot, szenvedélyt, szeretetet, barátságot.
Térhatás
Növeli a hőérzetet, melegséget és drámát visz a térbe, a szelíd, semmitmondó szobát is felrázza, magabiztosságot csöpögtet bele.
Így hat a testre
Alapjainkban mozgat meg, akárcsak az összes vörös árnyalat. A csakra rendszerben az egzisztencia megteremtése, a létfenntartás, termékenység, libidó, szexualitás, teremtő- és életadó erő, a fizikai szükségletek kielégülése, a földhöz és a mindennapokhoz köthető stabilitás, az elementáris alkotóvágy, a testi kapcsolódás társul hozzá. A keleti hagyományok a narancs erőteljes árnyalatához társítják az életerőt és a szervezetünkben lobogó tüzet, az égési folyamatot, amit a lélegzetvétel és a friss levegő lobbant lángra. A test és elme közti egyensúlyt segít megteremteni.
Így hat a lélekre
Stresszoldó hatású, kedvesség, pajkosság, humor és vidámság kötődik hozzá, jelenlétében nem lehet szomorúnak lenni.
Hol mutat jól?
Bejárati ajtón, előszobában, nappaliban, hálószobában kis felületeken, étkezőben és konyhában az egyik falon. Szolid színekkel társítva erőt és élni akarást, nagyságot és bátorságot közvetít. Elegendő csak egy falfelületen vagy textíliákon, kiegészítőkön használni.
Kinek áll jól?
Nem mindenkinek. A tél-nyár típusoknál, kiknek a bőrük rózsaszínes, nem válik be. Ám akinek picit kreol a bőre, vagy vöröses a haja, azon biztosan jól mutat. A Pantone nagyasszonya, Leatrice Eiseman azt javasolja, hogy a tél-nyár típusok az arcuktól minél távolabb használják, pl. szoknya, nadrág, cipő, táska, körömlakk igen, ámde a rúzs, kalap, blúz színe semmiképpen se legyen ilyen.
Mi illik hozzá?
A neutrális színek, hideg világoskék, a vérpiros, tompa türkiz, kakaóbarna és bézs, tompa olívzöld, vagy penészzöld, sárga és barna, illetve csokoládészínek.
Feng shui és narancspiros
Ez a szín a Tűz elemhez tartozik, pontosan azokat a hatásokat képviseli, amiket a lakberendezés kapcsán említettünk, a helyiséget felélénkíti, energetizál, vitalizál. Populáris feng shui cikkekben azzal találkozhatunk, hogy étvágynövelő hatása miatt nem ajánlatos az étkezőben, konyhában használni, ez alapvető tévedés. Nem attól fog hízni valaki, ha piros árnyalatokat használ maga körül. Arra viszont érdemes ügyelni, hogy akinek erős, kolerikus temperamentuma van, csak csipetnyit használjon belőle, és inkább kiegészítők formájában. Kimondottan előnyös a Föld típusúak számára, akiket támogat, feltölt, a 9-es Tűznek pedig saját színe. A 3-as és 4-es Fát felrázza esetleges "fásultságából".
Narancsvörös az étkezőben
Narancsvörös a nappaliban
A hálószobában
Képek forrása itt és itt és itt és livingetc
Ha tetszik a bejegyzés, kérlek oszd meg, hogy másokhoz is eljusson. A blogot itt like-olhatod. Köszönöm szépen :)